Poloniex Exchange Nedir?


Merhabalar,

Bugünkü yazımda Poloniex exchange borsasına nasıl giriş yapabileceğinizi ve diğer işlevleri yalın bir dille anlatmaya çalışacağım.

Poloniex, şirket bazlı merkez binası Amerika Birleşik Devletlerin’de ikâmet eden, an itibariyle dünyadaki en büyük kripto para borsasını yürüten internet sitesidir. Site içeriğinde Bitcoin, Ethereum, Monero ve bitcoin bazlı yaklaşık 70 kadar kripto para bulunduran Poloniex, bu paralar arası alım satım işlemlerini ve yatırımlarınızı kolayca yürütmenizi sağlayan, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Kripto para piyasasına yeni girmek isteyen okuyucularımız için ne yapmamız gerektiğini adım adım anlatalım.

Nasıl Üye Olurum?

Öncelikle poloniex.com adresine girip aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz.

 

Açılan ekrandan “Create your account” butonuna tıklıyoruz.

Önümüze gelen ekranda istenilen bilgileri fotoğrafta görüldüğü gibi dolduralım. Email kısmını doğru yazdığınızdan emin olun çünkü sistem hesabınızı aktive etmeniz için size bir e-posta gönderecek. “Ben robot değilim” ve altındaki “I agree the Terms of Use” kutucuklarına tıkladıktan sonra bir alttaki “Create Account” butonuna tıklıyoruz. Tebrikler! poloniex hesabınızı oluşturdunuz, son olarak mailinize gelen aktivasyon postasına tıklamayı unutmayın.

Siteyi Nasıl Kullanacağım?

Yatırım yapmaya başlamadan önce sitenin içeriklerini gözden geçirmemizde fayda var. Hesabınızla giriş yaptığınızda ilk önce poloniex hesabımıza bitcoin aktarmamız gerekli, bitcoin alımı için ise bitcoin nasıl alınır? başlığımıza göz atmanızda fayda var. Hesabımızı aldık, bitcoinlerimizi aktardık, artık hazırız. Hadi başlayalım.

Sol üst bölümde üç adet bölüm göreceksiniz, bunlar sırasıyla EXCHANGE, MARGIN TRADING, LENDING bölümleri. Bu başlıkta exchange bölümünü öğreneceğiz.

Exchange bölümü , klasik alım satım işlemlerini yaptığınız yer, klasik döviz alım satım işlemlerinin neredeyse aynısı.

Bu bölüme tıkladığımızda karşımıza üstteki gibi bir sayfa geliyor. Öncelikle sağ bölümde alım-satım işlemleri yapılabilen coinlerden birini seçelim, ben örnek olarak Ripple (XRP) ‘ı seçtim.

Sistem, seçtiğimiz coine ait o andaki ve geçmişe dönük değerlerini gösteren grafiği karşımıza getirir.

Sayfanın üst tarafında bulunan tabloyu açıklayalım;

Last Price: Seçtiğiniz coin in o anki bitcoin cinsinden değerini gösterir. Örnek verirsek, fotoğrafta 1 ripple coinin o anda 0.0010345 bitcoin e eşit olduğunu görüyoruz.

24hr Change: Seçtiğiniz coin in, o an bulunduğunuz saat diliminden 24 saat öncesine kadar değerinin yüzde olarak değişimini gösterir.

Yine fotoğraftan örnek verelim; bu ekran görüntüsünü aldığım saatler 17:55 gösteriyordu; sistemin bize söylediği ise şu, “merhaba yatırımcı, dün saat 17:55 ten şu an baktığın saate (17:55) e kadar ripple %2.94 değer kazanmış, bilgin olsun. ;)”

24hr High: O an baktığınız saatten 24 saat öncesine kadar olan süre içinde, baktığınız coin in ulaşmış olduğu en yüksek değeri gösterir.

24hr Low: Yine aynı şekilde, o an baktığınız saatten 24 saat öncesine kadar olan süre içinde, baktığınız coin in ulaşmış olduğu en düşük değeri gösterir.

 

 

Grafik alanının hemen altında bulunan bu küçük buton barı ise grafiğimizin zaman aralıklarını daraltıp genişletmeye yarıyor. Sol taraftaki “zoom” yazan bölümdeki “6h (6 saat) , 24h (24 saat) , 2d (2 gün) , 4d (4 gün) , 1w (1 hafta) , 2w (2 hafta) , 1m (1 ay) , ya da All (bütün zamanlar)” butonlarından birini seçerek o an bulunduğumuz zamandan istediğimiz kadar geriye giden bir grafik çizdirebiliriz. Örnek olarak, 2d (2 gün) butonunu seçtiğimizde, seçtiğiniz coin değerinin, 2 gün öncesinden o an bulunduğunuz zamana kadar olan değişimini gösteren grafik karşınıza gelecektir.

Sağ taraftaki Candlesticks , yani türkçe ismiyle “şamdanlar”, grafik alanda her bir dikey çizgiye verilen isim. Buradan, 5-15-30 dakika ya da 2-4-24 saatlik zaman aralıklarını bir şamdan olarak gösterecek şekilde ayarlayabiliyoruz.

Buton barının hemen altında ise 3 adet bölme karşımıza çıkıyor:

 

BUY, yani satın al bölümünde incelediğiniz coin i almak için talep oluşturabilirsiniz.

Price bölümü, incelediğimiz coin i almak için teklif verdiğimiz birim fiyatı yazdığımız yer. Örnek verelim; diyelim ki ethereum coin almak istiyorum, ethereum coin in o anki fiyatı 0.14 BTC (bitcoin), bu noktada eğer istersek, price bölümüne 0.14 yazıp istediğimiz miktarda ethereum alabiliriz. Ya da daha düşük fiyattan almak istediğimizi varsayalım, price kısmına 0.120 yazarsak, sistem bizim adımıza teklifi oluşturur ve ethereum birim fiyatı 0.120’e düşerse, sistem talep ettiğimiz kadar ethereum u 0.120 den otomatik olarak alır.

Amount, yani miktar bölümü, almak istediğiniz coin miktarını yazdığınız yer.

Total kısmı ise toplam yatırım yapmak istediğiniz bitcoin miktarı, burada paranızın tamamını ya da bir kısmını yatırabilirsiniz. Bu aralıklardan birini değiştirdiğimizde, diğer bölmelerde otomatik olarak yeni değer göre güncellenecektir, yani her birini tek tek elle girmenize gerek kalmıyor, sadece 2 bölmeyi doldurmamız yeterli. Soldaki fotoğraftan örnek verirsek, eğer 100 rakamını 200 yaparsak, Total kısmı otomatik olarak 28 olacaktır.

SELL, yani satış kısmı ise elinizdeki coini istediğimiz birim fiyattan satışa çıkarmanıza olanak sağlayan bölüm.

Price kısmına, satmak istediğimiz coinin birim fiyatını yazıyoruz. Örneğin, 0.1 btc fiyattan 100 ethereum aldık diyelim. Bunu kâr ederek satmak için, price kısmına 0.12 btc fiyattan satış emri verebiliyoruz. Eğer ileride Ethereum fiyatı yükselirse, sistem elimizdeki ethereum’u otomatik olarak satıyor, veya anında elden çıkarmak isterseniz elinizdeki coinin o anki birim fiyatını yazarak anında satış gerçekleştirebilirsiniz.
Amount ve Total kısmı ise satın alma bölümünün aynısı. satmak istediğimiz coin miktarını Amount kısmına yazabilir, veya direk total bölümüne toplam kaç bitcoin talep ettiğini yazıp sitenin amount kısmını otomatik ayarlamasını sağlayabilirsiniz.

 

STOP LIMIT NEDİR?

STOP-LIMIT  bölümü ise bir üst paragrafta açıkladığım al-sat bölümlerinden biraz daha farklı olmakla birlikte bir o kadar önemli bir bölüm. Çünkü bu bölüm sayesinde işteyken, uyuyorken ya da hesabınıza bakamadığınız zamanlarda stop-limit ile alım satımınızı otomatik olarak yaptırabiliyorsunuz. Diyelim ki elimizde daha önceden 0.020 bitcoin birim fiyatından aldığımız 100 XMR (Monero coin) var ve biz meşgulken, veya ileri bir zamanda XMR birim fiyatının 0.020 den 0.025 e çıkacağını öngördünüz ve bu fiyata çıktığında otomatik olarak elinizdeki XMR yi satmak istiyorsunuz. Bu noktada yapmanız gereken şey;

stop-limit bölümünde:

Stop kısmına 0.026,

Limit kısmına 0.025,

Amount kısmına 100 (veya kaç adet coin satmak istiyorsanız)

yazıp hemen alttaki Sell butonuna basmanız.

Total kısmı ise otomatik olarak hesaplanacaktır.

 

 

Bunun anlamı şu;

“XMR birim fiyatı 0.026’ya ulaştığında 0.025 birim fiyattan 100 XMR satım emri vereceğim. Toplam kazancın ise 2.5 BTC olacak”

Alım-Satım Emirleri

Üst paragraflarda anlattığımız al-sat emirlerinin hemen altında ise diğer yatırımcıların alış ve satış emirlerini görmemizi sağlayan BUY ORDERS ve SELL ORDERS listelerine bakabilirsiniz.

Üstte örnek ekran görüntüsü aldığım LTC (litecoin) borsasının listelerine göz atalım. “sell orders” (satış emri) ve “buy orders” (alım emri)  listeleri , o an hangi yatırımcının hangi birim fiyattan, kaç BTC değerinde alım ve ya satım emri verdiğini görebiliyoruz. En sağda “Sum(BTC)” (Toplam BTC) sütunu ise, bize en üstteki emirden baktığımız emre kadar toplam kaç BTC lik bir hacim olduğunu gösterir.

Anlamadıysanız daha yakından bakalım; yine fotoğraftan gidecek olursak, Sell Orders listesindeki üstten ikinci satış emrine baktığımızda toplam 9,726 BTC değerinde Litecoin’in satış emri verilmiş. Bir üst satıra baktığımızda ise kullanıcının 2,792 BTC değerinde litecoin’i satmak istediğini görüyoruz. İkinci Satırdaki Sum(BTC) sütununa baktığımızda 12,519 BTC, yani ilk iki emrin işlem hacminin toplamını gösterdiğini farkederiz. Aynı şekilde beşinci satıra bakarsak ilk beş emrin, onuncu satıra bakarsak ilk on emrin toplam BTC değerindeki hacmini görürüz.

Bu listelerin bize avantajı, satmak veya almak istediğimiz fiyatın üstünde ne kadarlık bir işlem hacminin olduğunu görebilmemizi sağlar ve buna göre satış veya alış fiyatımızı belirlerken optimum rakamlara yaklaşmamıza olanak tanır.

 

MARKET DEPTH (MARKET HACMİ) GRAFİĞİ OKUMAK

 

Poloniex borsasında çoğu yeni yatırımcının görmezden geldiği, ancak yatırım yapmadan önce mutlaka bakılması gereken market hacmi grafiğine bir göz atalım.

Market hacmi grafiği, görüntülediğiniz coin’in, o an listede olan bütün alım ve satım emirlerini görmemizi sağlar.

Market hacmi grafiği, aslında 2 farklı grafiğin birleşmesinden oluşmaktadır. Yeşil renk olan sol alan bütün alım emirlerini, kırmızı renk olan sağ taraf ise bütün satış emirlerinin toplamını gösterir.

 

Grafikte x ekseni (yatay eksen) , incelediğimiz coin’in bitcoin cinsinden değerini göstermekte. Yeşil ve kırmızı grafiklerin birleştiği nokta ise coin’in o anki değerini gösterir. Buraya “sıfır noktası” diyebiliriz.

 

 

Sum(LTC) ve Sum(BTC) ise grafik çizgisinde sıfır noktasından çizgi üzerinde seçtiğiniz herhangi bir noktaya kadar olan alım veya satım emirlerinin toplam hacmini gösterir.

Yandaki örnekten incelersek, baktığımız nokta ile sıfır noktası arasında 2816 bitcoin değerinde satış emri olduğunu görürüz. Bir başka deyişle, LTC nin o anki değeri olan 0,016 ile baktığımız değer olan 0,019 arasında 2816 bitcoinlik bir satış emri var.

 

Şimdi grafiğe biraz daha yakından bakalım. 0.02 civarında dik bir yükselme mevcut, bu noktada bir yığılma olduğunu görüyoruz. Burdan şunu çıkarabiliriz;

“Eğer LTC değeri 0.02 ye ulaşırsa bir çok yatırımcı parasını litecoin’den çekecek, eğer çok fazla alım talebi yoksa coinin değeri bu noktaya ulaştıktan kısa süre sonra düşecek. Bu yüzden elimdeki litecoin’i 0.02 ye ulaşmadan önce satmam şu an için en uygun opsiyon.”

 

Diğer bir örnekten devam edelim, diyelim ki yanda gördüğümüz gibi bir grafikle karşılaştık. Burada yapmamız gereken yorum şu olmalı;

“Hmmmm, kırmızı satış grafiği, yeşil alım grafiğinden daha dik yükselmiş ve kısa aralıklarda satış hacmi, alım hacminde çok daha fazla. Bu coinin fiyat grafiği  muhtemelen sürekli dalgalanacak. Anlık alım satımlarda belki kâr edebilirim, ancak kısa vadede yatırımımdan zarar edecek gibi görünüyorum. Yatırım için başka bir coin’e bakmalıyım.”

ALIM-SATIM GEÇMİŞİ

Market Hacmi Grafiğini geçtikten sonra en altta iki liste ile karşılaşıyoruz.

“MY OPEN ORDERS” , türkçe anlamıyla “AKTİF EMİRLERİM” , incelediğiniz coin üzerindeki önceden verdiğiniz ve hâlâ aktif olan alım ve satım emirlerini görmenize olanak sağlıyor.

Bir altında bulunan “TRADE HISTORY” , yani “ALIM-SATIM GEÇMİŞİ” ise anlık olarak bütün alım-satım işlemlerini an be an görmenize olanak sağlıyor.

VE SON OLARAK..

Bu açıklamalardan sonra aklımızdan çıkarmamamız gereken iki şey var;

-Klasik borsada olduğu gibi, grafikler nadiren de olsa yanıltıcı olabilir. Özellikle küçük hacimli coin’lerde, “whales” yani “balinalar” olarak adlandırılan çok büyük paralarla oynayan yatırımcılar, ani alım veya satışlarla grafiğin gidişhatını bozabilirler, ancak bu büyük hacimli coin’lerde pek mümkün değil. O yüzden profesyonel bir yatırımcıdan ziyade kripto para piyasasıyla yeni tanışıyorsanız, büyük hacimli coinler sizin için güvenli limanlar olacaktır.

-Unutmayın, büyük kazanımlar büyük riskler gerektirir, büyük riskler ise tecrübe gerektirir. Tecrübeniz yoksa bütçenize dokunacak paralar ile yatırım yapmayın, küçük miktarlar ile yatırımlarınıza başlayın, zarar etseniz bile kaybınız küçük olur, edindiğiniz tecrübe ise paha biçilemez 🙂 .

POLONIEX borsasının diğer bölümleri olan MARGIN TRADING ve LENDING bölümlerini sonraki makalelerimde anlatmayı planlıyorum, takipte kalın, hoşçakalın. 😉


What's Your Reaction?

Mükemmel Mükemmel
3
Mükemmel
Kötü Kötü
0
Kötü
Geeky Geeky
0
Geeky
Oha! Oha!
0
Oha!
Sağlam İçerik! Sağlam İçerik!
13
Sağlam İçerik!
Wtf! Wtf!
0
Wtf!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format