Ethereum Nasıl Kullanılır?


Coin piyasası büyük bir ivmeyle gelişmeye devam ediyor. Güvenlik geliştirmeleri, kullanımı kolaylaştırma gibi konularda sürekli güncellemelerle sistem mükemmele ulaştırılmaya çalışılıyor. Buna rağmen, gerek aşırı değişken fiyatları gerek yeterince yaygınlaşmamış olmasından dolayı pratikte coin kullanımı henüz oturmadı diyebiliriz.

Bugün ethereum edinmeyi ve nasıl kullanabileceğimizi inceleyeceğiz. Geleceğin özgür ekonomisi pratiğe geçtiğinde o güne hazır olmak için ethereum’u nasıl alabileceğimize, saklayabileceğimize ve harcayabileceğimize bir göz atalım.

Ethereum Cüzdanları

Ethereum cüzdanlarına erişimi “private key” ile sağlıyoruz. İlk ihtiyaç duyduğumuz konu harf ve sayılar dizisinden oluşan private key’in güvenliğini sağlamak ve kaybolmasını engellemek. Private Key hesabınıza direk erişim sağlamak için kullanıldığı için çok önemli. Güvenliği ciddi bir şekilde sağlanmalı. Öte yandan kaybolması da engellenmeli. Zira private key’i kaybetmek basit bir şifre kaybetme olayına benzemiyor. E-Posta adresinizin şifresini kaybettiğinizde birkaç soruyla kurtulmanız mümkün. Maalesef private key’ler için böyle bir durum söz konusu değil. Yani private key’i kaybetmek demek tüm ethereum’larınızı kaybetmek demek.

Private key’in önemini göz önünde bulundurarak ethereum cüzdan çeşitlerine geçebiliriz. Masaüstü cüzdanları, mobil cüzdanlar, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanları olarak genel bir cüzdan sınıflandırması yapabiliriz.

Cüzdan çeşitlerini tek tek inceleyeceğiz. Sonuçta kendinize uygun olanı seçebileceksiniz. Fakat unutmayın, kullanım kolaylaştıkça güvenlik azalır. Tersi de geçerlidir.

Masaüstü Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanları direk bilgisayarınızda çalışan yazılımlardır. Bunu sağlamak için de tüm ethereum blok zincirinin bir kopyasının bilgisayarınıza indirilmesi gerekir. Farklı programlama dillerinde ve farklı performans gösteren birkaç çeşit blok zinciri vardır. İndireceğiniz blok zincirine göre işlem birkaç gün sürebilir. Bu zincirin yeni işlemler yapıldıkça güncellenmesi gerekir.

Mobil Cüzdanlar

Mobil istemciler veya başka bir deyişle “light” istemciler ağa bağlanmak ve işlem yapmak için daha az veri gerektirecek şekilde tasarlandığından akıllı telefonlarda kullanıma uygundur.

Mobil istemci seçeneği daha hafif olduğu için kullanımı uygundur dedik fakat bu durum güvenlikten ödün vermeyi gerektiriyor. Mobil istemci üzerinden yapılan işlemlerde ilk etapta bilgiler madenciler tarafından değil kullanıcı tarafından doğrulanır. İşlemin madencilerden geçmesi için gerekli veriyi göndermek daha fazla veri yükü getireceğinden işlem doğrulama sisteminden ödün verilir. Bu da güvenliğin bir miktar yok sayılması anlamına gelir.

Donanım Biçiminde Cüzdanlar

Donanım cüzdanları genelde USB bellek görünümünde olurlar. En büyük özellikleri hem masaüstü cüzdanların güvenliğini sağlar hem mobil cüzdanların pratikliğini sağlar. Özetle iki cüzdanın iyi yönlerini taşır. İnternete ulaşamadığınız anlarda işlemleri güvenli bir şekilde, dijital olarak imzalayabilirsiniz.

Bu kadar güvenlik varsa kullanım zorluğu olacağından bahsetmiştik. Çok sık ethereum transferi yapacaksanız bu cihazlar sizi yavaşlatabilir.

 

Kağıt Cüzdanlar

Bunu bir başlık olarak ekleyince aklınıza çok garip şeyler gelmesin. Aslında en basit, en temel seçenekten bahsedeceğiz. Kağıt cüzdan derken kastettiğimiz private key’inizi bir yazıcıdan yazdırıp bu kağıdı iyi şekilde saklamak. Çevrimiçi bir bilgisayar ve içindeki dosyalar her zaman risk altındadır. Bu sebeple private key’i yazdırıp bilgisayardaki kayıtları silerek yüksek güvenliğe ulaşabilirsiniz.

Aslında bahsettiğimiz 4 çeşit cüzdan için de önemli olan tek bir nokta var. O da private key’i korumak. Bunu bilgisayarınızla, akıllı telefonunuzla, bu iş için özel cihazlarla ya da basit bir kağıt parçasıyla sağlayabilirsiniz. Nasıl koruduğunuz değil koruyabilmeniz önemli. Koruma yolu tamamen size kalmış.

Ethereum Almak

Ethereum alma yolları ülkeden ülkeye değişir. Para birimi de bu noktada önemlidir. Genelde dolar ile takaslar yürütülür. Ethereum almak için önce ethereum’a sahip bir satıcı bulmanız gerekir. Bu satıcı profesyonel bir şirket ya da sıradan bir insan olabilir.

Ethereum’un rağbet gördüğü ülkelerde işler biraz daha kolay yürüyor. Örneğin Japonya’da ya da Amerika’da yaşayan insanlar için yüz yüze görüşerek bile ethereum almak mümkün. Burada en genel yollardan bahsedeceğiz. Malum henüz Türkiye’de yüz yüze ethereum alabilmek çok mümkün görünmüyor.

Ülkemiz için şimdilik en iyi seçenek online satın almak. TL işlemleri henüz yaygınlaşmadığı için parayı birkaç döviz değişimine sokmanız gerekebilir. Örneğin TL’yi dolara, doları bitcoin’e, bitcoin’i ethereum’a çevirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu çevrimler sırasında ödeyeceğiniz komisyon oranları can sıkıcı seviyelere ulaşabilir. En uygun yolu bulmak için iyi bir araştırma ve iyi bir hesap yapmanız gerekiyor.

Ethereum Aldıktan Sonra

Ethereum aldık, hesabımızda bize göz kırpan bir miktar ethereum’umuz var. Peki bununla ne yapabiliriz?

Gerek satın alma aşaması gerek saklama yolları ile ethereum’un bitcoin ile büyük benzerlikler gösterdiğini fark etmişsinizdir. Fakat ethereum’un asıl farkı kullanımında ortaya çıkıyor.

Ethereum kullanıcıları akıllı sözleşmeler oluşturabilir veya var olan akıllı sözleşmelere katılabilir. Akıllı sözleşmeler yaptığınız anlaşmanın şartlarını otomatik olarak yerine getiren, 3. şahısları araya sokmadan güven ortamı sağlayan ethereum özelliğidir. Sahibinden.com gibi bir ikinci el pazarını düşünelim. Ürün GET ile, yani sahibinden.com 3.şahıs olarak aracı olacak şekilde, ilana konur. Siz satın alırsınız. Ödemeyi yaparsınız. Para havuzda bekler. Ürün gelince para satıcıya %10 kesinti ile geçer. Burada %10 kesinti sahibinden.com’un payıdır. Ethereum akıllı sözleşmeler ile 3.şahıs gerekliliğini ortadan kaldırmayı hedefler. Böylece online tabanlı işlemleri ücretsiz bir şekilde güvenli hale getirir.

Sistem Nasıl İşler?

İşi daha ileri götürmeden önce ethereum’un nasıl çalıştığına tekrar göz atalım. Kuşkusuz ethereum ve diğer tüm coin’ler kafa karıştırıcı çalışma sistemlerine sahiptir.

Esasında daha önce yazdıklarımızı biraz hatırlatmak istiyorum.

Kredi kartınızı düşünün. Önünde 16 haneli bir sayı dizisi olur.Banka, kredi kartıyla yaptığınız işlemlerde nereye borç yazacağını bu numara ile belirler. Bu numara kartınızın bir çeşit kimlik numarasıdır. Coin’lerde de bu tarz bir kimlik numarası üretilir.

Coin sisteminde kullanıcıların kimliğini belirlemek amacıyla iki ana bileşen kullanılır: Genel anahtar ve özel anahtar. Bu anahtarlar özel bir şifreleme yöntemiyle birbirine bağlıdır.

Genel anahtar bir çeşit hesap numarasıdır. Yapacağımız işlemlerde ethereum’un geleceği adres olarak genel anahtarı kullanacağız. Genel anahtarı herhangi biriyle paylaşmanızda sakınca yoktur.

İş ethereum’u harcamaya geldiğinde ihtiyacımız olan tek şey özel anahtarımızdır. Özel anahtar adından da anlaşılabileceği gibi hesabınızın şifresi niteliğindedir. Yazının başından beri bu anahtarı çok iyi korumanın gerekliliğinden bahsetmiştik. Bu anahtar kredi kartınızın şifresi kadar, belki de daha önemlidir. Hesabınızla ile ilgili tüm kullanımınızı özel anahtarla takip edebilirsiniz.

Peki bu sistemin avantajı nedir? Gördüğünüz üzere bir banka hesabına göre hesabınıza ulaşmak çok daha kolaydır. Hatta daha öncesinde hesap açmak bir banka hesabı açmaya göre çok daha kolay ve hızlıdır. Coin sistemlerinde bu hızı sağlamak için güvenlik tedbirleri sistem tarafına değil kullanıcı tarafına yüklenmiştir. Özel anahtar hesabın tek güvenlik tedbiridir ve özel anahtarın tüm güvenlik sorumluluğu kullanıcıdadır.

 


What's Your Reaction?

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Kötü Kötü
0
Kötü
Geeky Geeky
0
Geeky
Oha! Oha!
0
Oha!
Sağlam İçerik! Sağlam İçerik!
1
Sağlam İçerik!
Wtf! Wtf!
0
Wtf!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format