Ethereum Nasıl Çalışır?


Ethereum Nasıl Çalışır?

Önceki yazılarda Ethereum’un içeriğinden bahsettik. Biraz fikir sahibi olduğumuza göre Ethereum platformunun nasıl işlediğine daha derinlemesine bir bakış atabiliriz.

Ethereum’un işleyişi Bitcoin ile benzerdir. Ethereum protokolü büyük oranda Bitcoin protokolünden alıntılarla tasarlanmıştır. Blockchain sistemi de aynı şekilde Bitcoin’in blockchain sisteminden yola çıkılarak tasarlanmıştır. Sadece bazı ince ayarlarla Ethereum’un “gerçek para” yerine kullanımı kolaylaştırılmıştır.

Ethereum Bitcoin ile benzer olsa da kullanıcıya daha fazla seçenek, alternatif işlem seçenekleri, yeni sahiplik kuralları sunmayı hedeflemektedir.

Ethereum kullandığı basit kodlama dili desteğiyle beraber ‘Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts)’ kullanımını için büyük bir esneklik sunmaktadır. Akıllı sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Etereum Blockchain

Ethereum blok zincirinin yapısı, Bitcoin’de olduğu gibi tüm işlem tarihini saklayan kayıtlar şeklindedir. Ağdaki her blok bu geçmişin bir kopyasını depolar.

Bildiğimiz üzere Bitcoin bloklarında şilemin bütün geçmişini taşıyan bir sisteme sahipti. Ethereum’un en büyük farkı ise bu noktada ortaya çıkıyor. Ethereum bloklarında tüm işlem geçmişinin yanı sıra her akıllı sözleşmenin en son durumu da depolanıyor. Bu konuyu biraz daha açmaya çalışalım.

Bitcoin, kimin kaç tane bitcoini olduğunu izlemek için kullanılmayan işlem çıktılarını kullanıyordu. Örneğin elinize 10 BTC geçmiş olsun. Günün sonunda herhangi bir harcama yapmadınız, dolayısıyla herhangi bir çıkış işlemi oluşturulmadı. Bitcoin ağı çıkış işlemi yapmadığınız için elinizde 10 BTC olduğunu hesaplar. Karmaşık gibi görünse de özeti şu: “Kişilerde kullanılmayan kadar BTC var.”

Bu durumda Bitcoin ağında iki sınıf vardır: Harcanmış Bitcoin’ler, harcanmamış Bitcoin’ler.

Ethereum ise hesap sistemini kullanıyor. Banka hesapları gibi, Ethereum bir cüzdan içinde görünür ve başka bir hesaba taşınabilir. Bu yüzden Ethereum ağının tüm hesap hareketlerini, akıllı sözleşme kodlarını, tüm değişimleri takip etmesi gerekir.

Ethereum ve Bitcoin İşlemlerinin Karşılaştırması

Ethereum Virtual Machine nedir?

Ethereum ile işlem yaptığınızda binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ bu işlemlerin yürütülmesini sağlar.

Yukarıda akıllı sözleşmelerden bahsetmiştik. Akıllı sözleşmeler kendine özgü bir programlama diliyle yazılır. Sözleşmenin detayları “bytecode” içinde toplanmıştır. Bu bytecode’u daha sonra okuma ve yürütme işi  ‘Ethereum Virtual Machine’ (EVM) kullanarak sağlanabilir.

Tüm ağ bilgisayarları akıllı sözleşmeleri kendi EVM’lerini kullanarak yürütürler.

Ethereum’da EVM İşleyişi

Ağdaki her işlemin kaydının ve mevcut durumun yanı sıra akıllı sözleşmelerin geçmişlerinin bloklar içinde bulunduğunu söylemiştik. Bu sebeple sözleşmede veya mevcut durumda herhangi bir değişiklik olduğunda ağdaki tüm bilgisayarların bu değişikliklerden haberdar olması, durumu doğrulaması gerekir.

Burada amaç, madencilerin durumdan duruma geçişin sorumluluğunu üstlenmesidir. Bir bankanın hesap hareketlerini, güvenliğini yine bankanın kendisi sağlar. Ethereum sorumluluğu tek bir noktada toplamak yerine madencilere dağıtmıştır.

EVM’lerdeki hesaplamalarda makinaların anlayağı dilden yazılmış bytecode’lar kullanılır. Yani 0’lar ve 1’lerden oluşan kodlar aracılığıyla işlemler takip edilir. İnsanların daha kolay anlaması, sıradan kullanıcıların da durumu takip edebilmesi için Solidity, Serpent gibi üst düzey diller kullanarak akıllı sözleşmeleri yazabilir. Bu şekilde sözleşmeler kullanıcılar tarafından anlaşılabilir ve düzenlenebilir olacaktır.

Ethereum madenciliği ile iligli giriş yazımızda belirttiğimiz gibi madencilerin amacı kötü davranışları önlemektir. Madenciler kötü niyetli kişilerin hesaplarındaki parayı bir kereden fazla kullanmaya çalışmasına engel olmak, koşulları yerine getirilmemiş akıllı sözleşmeleri reddetmek gibi sorumluluklara sahiptir.

 


What's Your Reaction?

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Kötü Kötü
0
Kötü
Geeky Geeky
0
Geeky
Oha! Oha!
0
Oha!
Sağlam İçerik! Sağlam İçerik!
0
Sağlam İçerik!
Wtf! Wtf!
0
Wtf!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format