Ethereum (ETH) Nedir?


Ethereum Nedir?

Ethereum 30 Temmuz 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından, Amerika’daki bir bitcoin konferansında tanıtılmıştır. Çalışma prensibi  olarak Bitcoin ile aynı teknolojik temellere dayanmakta olan Ethereum, Bitcoin’de olduğu gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan, şifreli ve güvenli işlemleri mümkün kılan blockchain (blok zinciri) teknolojisini kullanmaktadır.

Ether Nedir?

Ethereum blockchain (blok zincirinin) değer belirtecine Ether denilmektedir. Yani aslında projenin ismi Ethereum ve bu projenin yapı taşı ise Ether (ETH) olarak adlandırılmaktadır.

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin ile Ethereum arasında bazı teknik benzerlikler olmasına rağmen aslında bu iki kripto para birimi amaç ve kabiliyetler açısından oldukça büyük farklılıklar göstermektedirler. Ethereum, Bitcoin de olduğu gibi Proof of Work (PoW) protokolünü kullanmaktadır. Ancak Bitcoin’den farklı olarak CPU gücüne yani işlemci gücüne ihtiyaç duymaz bunun yerine işlemleri GPU yani ekran kartları ile gerçekleştirmektedir.

Diğer bir önemli fark ise Ethereum platformu, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak bu işletim sistemi üzerinde merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu protokoller tek bir blockchain sayesinde, kabul edilmiş kontratlar kullanılarak binlerce farklı altcoinin ve çeşitli internet uygulamalarının yaratılmasına olanak sağlamaktadır. Bu sebeple Ethereum her ne kadar bir altcoin gibi görünüyor olsa dahi teknik olarak kendi altcoinlerini üretebilecek ve hatta üretmiş olan bir coindir ve birçok kişi Ethereum’u “Bitcoin Vol 2” olarak tanımlamaktadır. Yine bu sebepledir ki Ethereum projesinin kurucusu olan Vitalik Buterin Ethereum hakkında şöyle söylemektedir:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak kabul ediyorsak, Ethereum Petroldür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

-Vitalik Buterin-

Ne Kadar Ether Üretilecek?

Bitcoin‘e nazaran Ether ekonomisi biraz daha açık uçludur. Bilindiği gibi Bitcoin toplamda 21 milyon adet üretim ile sınırlandırılmıştır. Ether’de ise durum biraz daha farklı işlemektedir.

2014 yılında Ethereum geliştirici ve destekleyicileri tarafından, 60 milyon Ether piyasaya sürüldü. Bunun haricinde 12 milyon Ether ise Ethereum geliştirilmesinde yer alan geliştiricilere ve Ethereum Vakfına paylaştırıldı ve böylece toplamda 72 milyon Ether arz edilmiş oldu. Ayrıca alınan karara göre Ether üretimi yılda, ilk arz miktarı olan 72 milyonun %25’si olan 18 milyon ile sınırlandırıldı. Böylece, Ethereum ağında işlemleri doğrulayan madencilere kabaca her 12 saniyede 5 Ether (ETH) üretimi yapabilecekleri algoritma geliştirildi.

Bu sebep ile toplam üretilecek olan Ether miktarı henüz kimse tarafında bilinmemekte fakat 2017’de gerçekleşecek olan değişik ile Proof of Work (PoW) protokolünü kullanmakta olan Ether mining işlemi, Casper adı verilen ve Proof of Stake (PoS) protokolüne dayanan bir algoritma ile değiştirilecek  ve bu değişiklikle birlikte Ethereum madenciliği işlemi daha verimli hale getirilerek ve nihai bir üretim sınırı belirlenecektir.


What's Your Reaction?

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Kötü Kötü
0
Kötü
Geeky Geeky
2
Geeky
Oha! Oha!
1
Oha!
Sağlam İçerik! Sağlam İçerik!
0
Sağlam İçerik!
Wtf! Wtf!
1
Wtf!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format