Coin Piyasasında Fiyat Grafik Analizleri-Giriş


Ekonomi ile ilgili işlerde ilk iş fiyat grafik analizleridir. Bizler borsacı, bankacı değiliz. Ya da bir şirket yönetmiyoruz. Fakat konu başlığımız ekonomi ile ilgili. Yatırım yapmaktan bahsediyoruz. Alım-satım yapmaktan bahsediyoruz. Peki bunları neye göre yapacağız?

Genelde bu tarz kararları alırken duyumlardan çok etkileniriz. Dedikodular, tüyolar, ben bilirimciler vs.

-Bugün kesin fırlar

-2000 liranın üstünü görecek

-Bugün al, 3 ay unut…

Bu tarz cümlelerin yatırımcı psikolojisi üzerinde ilginç derecede bir etkisi var. Pek anlaşılabilir bir durum değil açıkçası. Tamamen anlık etkiler, çaresizlik hissiyatı gibi durumlar belki bizi bu durumlara yönlendiriyor. İşin kötü yanı başlarda kendimizi bunlara kapılmamak konusunda motive edebiliyoruz. Fakat işin içine girdikçe, bu cümleleri daha fazla duydukça direncimiz kırılabiliyor. Bu durumları en aza indirebilmek için kendi yolumuzu çizmemiz gerekiyor. Kendi bilgimizi, kendi verimizi, kendi sınırlarımızı elde etmeye çalışacağız.

Elimizdeki en büyük veri kaynağı fiyat grafikleri. Fiyat grafiklerini iyi okumak, analiz etmek hareketlerimiz için bize fikir sunacak. Burada önemli bir nokta var. Fiyat grafiklerini geleceği tahmin etmek için değil stratejimizi belirlemek için kullanacağız. Nedense insanların grafiklerden beklentileri geleceği görmek üzerine. Bunun mümkün olmadığı mantık olarak ortada. Ekonomi işindeki başarısızlığın en büyük sebebi bu belki. Tekrar etmekte fayda var, grafiklerden geleceği görmeye değil, stratejimizi belirlemeye çalışacağız.

Strateji belirlemek tek başına yeterli olmuyor tabi ki. Stratejiye uyabilmek de önemli. Duygusal olarak çok zorlayıcı bir işe giriyoruz. Çelik gibi bir iradeye ihtiyacımız var. Zaten bu tarz işlerde kazanan/kaybedenlere baktığımızda aşırı zekalarının değil, medyumluklarının değil davranışlarının ön planda olduğunu görürüz. Zira bu iş için soğukkanlı olmak, disiplinli olmak, iyi çalışmak şanstan, zekadan, engin tecrübelerden daha önemli.

Bu yazıyı bir giriş yazısı niteliğinde kısa kesmek istiyorum. Bu serinin devamında fiyat grafik analizleri ve bunların coin piyasasında nasıl uygulabileceğini göreceğiz.


What's Your Reaction?

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Kötü Kötü
0
Kötü
Geeky Geeky
0
Geeky
Oha! Oha!
0
Oha!
Sağlam İçerik! Sağlam İçerik!
0
Sağlam İçerik!
Wtf! Wtf!
0
Wtf!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format