Coinlere ilgi duymaya başladıktan sonra ilk iş fiyatlarını araştırmaya başlıyoruz. Hatta muhtemelen bizi bu işe çeken coinlerin hızla yükselen fiyatları.

Coinler hayatımıza girdiği günden beri fiyatları düzenli olarak yükseliyordu. Son bir senede işler biraz daha değişti. Fiyatlar bir anda iki katına çıkabildiği gibi bir anda yarıya da inebiliyor. Bu durum bazı yatırımcılar açısından korkutucu olabiliyor. Bu yazıda bu değişimlerin bağlı olduğu sebepleri ve sakin bir yatırımcının bu durumdan korkmak yerine bu durumu nasıl avantaja çevirebileceğini konuşacağız. Önce fiyatları etkileyen faktörlerden bahsedelim. Daha sonra da bu faktörlerin fiyata etkilerini örneklerle inceleyelim.

Her coinin etkilendiği, kendine has dinamikleri var. Yüzlerce coin çeşidi için tek tek tüm faktörleri tartışmamız olanaksız. Genel olarak sistemi etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz.

1. Zorluk Faktörü

Öncelikle tüm coinler için ortak bir konu var. Bütün coinler için üretim süreci gün geçtikçe zorlaşır. Blok zinciri olayı buna dayanır. Daha detaylı bilgi için Blockchain (Blok Zinciri) Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz. Üretim zorlaştıkça donanım maliyetleri ve buna bağlı olarak diğer giderler artar. Bu da üretilen her blok zinciri zerresini daha değerli hale getirir. Bir zamanlar kişisel bilgisayarlarla kazılabilen Bitcoin şimdilerde devasa yatırımlar ve sistemlerle kazılabiliyor. Buna paralel olarak 7 sene önce kum kadar değer verilirken şimdilerde elmas değeri görüyor.

2. Piyasa Faktörü

Asıl ilgilendiğimiz konu piyasa faktörü. Bugünki aşırı iniş-çıkışlar oluşan piyasa ortamı ile ilgili. Coinlerin aşırı ilgi görmesi bir borsa ortamı oluşturdu. Aşırı ilgiyle karşımıza çıkan durumda coin kazmak yerine ücretini ödeyerek coin sahibi olma kolaylığı oluştu. Piyasada miktarı kısıtlı olan her ürün gibi coinler de alınıp satıldıkça değer değişimlerine uğruyor. İşlemlerin hacmine ve yönüne göre fiyatlarda büyük değişimler olabiliyor.

3. Reel Hayatla Etkileşim Faktörü

Biraz garip bir başlık oldu belki. Ama coinler konusunda reel ve sanal arasında hala kalın bir çizgi var. Günümüz için konuşacak olursak coinler henüz her yerde harcanabilen durumda değiller. Reel hayat ve reel ekonomiyle tek bağları elimizdeki dolar, euro ve diğer gerçek paralardan ibaret. Bu durumda piyasanın her şeyin sürekli sanal olarak kalması korkusu var. Elinizdeki her şeyi tamamen sanal bir şeye yatırmak istiyorsunuz ama insan doğası gereği kendinizde o güveni bulamıyorsunuz.

İşte tam bu noktada reel hayat etkileşimleri devreye giriyor. Örneğin dünyanın en büyük bankalarından biri olan JP Morgan Quorum adında Ethereum tabanlı kendi coinini oluşturduğunu duyurduğunda Ethereum fiyatları 11 dolar seviyesinden 192 dolar seviyelerine fırladı. Çünkü JP Morgan gibi bir bankanın coin işini böylesine ciddiye alması piyasada bir güven ortamı oluşturdu. Güven ortamının etkisi fiyatların 17 kat artmasıyla kendini gösterdi. Ethereumu bir anda en büyükler arasına soktu.

4.Coin Çeşidine Bağlı Özel Faktörler

Her coin için kendine özel dinamikleri olduğundan bahsetmiştim. Yüzlerce coin çeşidi var. Bunlardan bazıları sadece sahtekarlık amacıyla ortaya atılan projeler. Bu tarz projelerde fiyatların yüzlerce kat yükselip bir süre sonra en dibe vurduğunu görebilirsiniz.Bazı coinler de resmi para transferlerinde kullanıldıklarından volatilitesi daha düşüktür. Çok fazla yükselip düşmeyebilir. Bu da aradığımız karları bulamamamız anlamına gelebilir.

Şimdi bu faktörlerin piyasa fiyatlarını nasıl etkilediğine bir göz atalım.

 

Bu grafik başladığında, yani 1 Şubat 2012’de, Bitcoin 6 dolar seviyesindeydi. Bitcoin için kabaca şunu söyleyebiliriz. Kazmak her gün daha da zorlaşır. Fakat her iki senede bir günlük ödül yarı yarıya azaldığından kazmak bir anda iki kat daha karsız hale gelir. Piyasa hali hazırda zorlaşan duruma ufak yükselişlerle tepki veriyor zaten. Fakat ödül yarılanmasının meydana geldiği 1 ağustosta iki katını buluyor. Bu, 1 numaralı zorluk faktörünün etkisiyle piyasanın verdiği bir tepki.

Aynı grafiğin devamında ise işler biraz değişiyor. Bir anda 13 doların üzerine çıkan fiyatlar ağustos sonuna kadar 8 dolara kadar düşüyor.

 

 

Fakat birkaç ay içinde toparlanarak yeniden kendi değeri olan 13 dolar seviyesinin üstüne çıkıyor. Bu 2 numaralı piyasa faktörünün etkisiyle piyasanın hareketlenmesine örnek teşkil ediyor. Piyasanın bir anda aşırı yükselmesi yatırımcının ilgisini çekiyor. Alımlarla yükselen piyasa kar satışlarıyla dibi görüyor. Fiyatların yatırım için uygun seviyelere düştüğünü gören yatırımcılar tekrar alıma geçiyor ve fiyatlar yeniden yükseliyor.

 

 

3 numaralı reel hayatla etkileşim faktörü için en iyi örnek yazıda da kullandığım Ethereum örneği. Yukarıdaki grafikte Ethereum 11 dolar seviyelerinde değerlenmişken JP Morgan Quorumu açıkladı. Ardından yaşanan 3 aylık süreç grafikteki gibiydi.

Örnekleri özellikle geçmiş tarihlerden seçmek istedim. Zira bu faktörlerin tek tek etki gösterdiği günler geçmişte kaldı. Artık devasa büyüklükte bir coin piyasası oluşmuş durumda. Buna bağlı olarak birçok faktör aynı anda piyasada etki göstermekte.

Bütün konuştuklarımızı özetleyecek olursak coinler basit sanal paralar olmaktan çıktı. Coinlerin kendi zorluk faktörlerinden dolayı nominal bir değeri vardı. Sadece bu faktörleri takip ederek belli bir değer üzerinde tahminler yürütmek kolaydı. Artık coin piyasası yüzlerce milyar doların döndüğü bir kıymetler borsası halinde. Hal böyle olunca fiyatlar bir anda nominal değerlerin çok üstüne çıkıp kar satışlarıyla eski halini bulabiliyor. Eskisi gibi her coin kendi bacağından asılmıyor. Amiral gemisi Bitcoin olmak üzere tüm coinler birbirini etkileyebiliyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda yatırım yapmadan önce fiyat faktörünü, fiyatın coinin nominal değerinden ne kadar uzakta olduğunu incelemekte fayda var.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format