Bitcoin Nasıl Alınır?


Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl satın alınır deyince aklınıza takılan yada öğrenmenizde faydalı olacak bazı konuları açıkladığımız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.Eğer Bitcoin hakkında temel seviyede bilgi edinmek istiyorsanız önce “Bitcoin nedir?” başlıklı yazımızı okumanızda fayda var.

Bitcoin alım satım işlemleri ve bu işlemlerle alakalı aşağıdaki listeyi madde madde açıklayarak sizler için çok yararlı olabilecek bir rehber hazırladık.

 1. Web Tabanlı Çevrimiçi Bitcoin Cüzdanlarını veya Bitcoin Borsalarını Kullanarak Bitcoin Satın Almak
 2. Yüz Yüze Bitcoin Ticareti  “Over-the-counter (OTC)”
 3. Exchange (Değiş-Tokuş) İşlemlerinde Alınan Komisyonlar
 4. Bitcoin Exchange İşlemlerini Sağlayan Servisler Güvenilir mi?
 5. Bitcoin Alım Satım İşlemleri Türkiye’de ve Dünyada Yasal mı?
 6. Kredi Kartıyla Bitcoin Alabilir miyim? Bitcoin Satın Alma Yöntemleri Nelerdir?
 7. Yatırım Aracı Olarak Bitcoin Satın Almak Mantıklı mıdır?
 8. Bitcoinin Gelecekteki Yeri
 9. Bitcoin Mining Terimine Kısa Bir Bakış
 10. Sonuç

Bitcoin satın almanın bir kaç yöntemi vardır. Bitcoin almak için önce bir Bitcoin satıcısı bulmanız gereklidir.Bu satıcılar güncel kur üzerinden mevcut paranız karşılığında size alım satım imkanı sunan bazı Bitcoin Borsaları veya Bitcoin Wallet’ları diğer bir deyişle Bitcoin Cüzdanları olabilir. Aynı zamanda Bitcoin satan bir kimseden yüz yüze görüşerek de Bitcoin satın alabilirsiniz. Bitcoin Borsaları ve Bitcoin Cüzdanları Bitcoin alım-satım işlemlerinden kar eden bazı legal şirketler veya özgür oluşumlardır. Dilediğiniz satın alma yöntemini seçerek güvenle Bitcoin satın alabilir, alım satım işlemlerinizi nakit parayla, havale, eft gibi işlemlerle yada kredi kartıyla gerçekleştirebilirsiniz.

1-Web Tabanlı Çevrimiçi Bitcoin Cüzdanlarını veya Bitcoin Borsalarını Kullanarak Bitcoin Satın Almak

Bitcoin satın almayı dolar satın almaya benzetebiliriz. Doların her saniye değişen bir kuru vardır. Dolar satın almak istediğinizde mevcut paranızla almak istediğiniz kadar doları alırsınız ve bunu genellikle banka hesaplarınızda saklarsınız. Bitcoin satın almakta aynı dolar satın almaya benzer. 100 Dolar satın aldığımızı düşünelim. Paramızı ya banka hesaplarımızda yada cebimizde ki cüzdanlarda saklarız. Peki ya Bitcoini nerden satın alırız nerde saklarız? Bitcoini bir Bitcoin Cüzdan servisinden veya bir Bitcoin Borsasından satın alır ve satın aldığımız platformlarda saklarız. Bitcoin Wallet olarak adlandırabileceğimiz bu çevrimiçi cüzdanımızı bankamızda ki paralarımızın bulunduğu bir banka hesabı gibi düşünebiliriz.

Bitcoin ilk çıktığı zamanlardan itibaren sürekli popülerliği artan bir değer haline geldi. Ve ilk zamanlarda Bitcoin Cüzdanlarına ihtiyaç doğdu ve Bitcoin Cüzdanları edinmeye başladık. Zamanla Bitcoin bazı insanlara ilham kaynağı oldu ve günümüzde Bitcoinin yanı sıra onlarca farklı Coin fikri türedi haliyle birden fazla Coinle tanışmış olduk. Kripto Para olarak da adlandırılan bu diğer Coinler içinde farklı farklı Coin Cüzdanları gerekiyordu. Bitcoin de dahil diğer Coinler de bazı şirketler tarafından tek çatı altında alınıp satılmaya başlandı ve bu şirketler de birer Borsa haline geldiler. İşte Bitcoin Borsası ve Bitcoin Cüzdanı arasındaki ince farkı daha da açık hale getirmek için bu iki terimi karşılaştıralım:

Bitcoin Wallet (Bitcoin Cüzdanı): Bitcoin Cüzdan servislerinde genellikle sadece Bitcoin satın alabilirsiniz. Bunun yanında popülaritesi çok yüksek olan diğer Coinlerde Bitcoin Cüzdanı edindiğiniz servis tarafından satılabilir. Kısaca Bitcoin Cüzdanı genellikle sadece Bitcoin alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz platformlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Borsası: Bitcoin satın almaya, saklamaya/depolamaya, satın almış olduğunuz Bitcoinleri dilediğiniz zaman satıp herhangi bir para birimine veya başka bir coine çevirmeye yarayan adı üstünde gerçeğe benzer sanal bir Borsadır. Borsa olarak nitelendirilmesinin ana sebebi; sadece Bitcoin değil diğer Coinlerinde satın alınmasını veya satılmasını sağlayan bir sistem olmasıdır. Kısaca bünyesinde farklı isimlerde coin bulunduran bir Coin Borsasında hesap açarsanız; hesabınız bir Bitcoin cüzdanı olur. Dilediğiniz zaman da diğer coinleri satın alabilir veya satabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Borsa ve Cüzdan kavramları iç içe girmiş olsalar da aralarında coin çeşitliliği dışında hiçbir fark yoktur. Çevrimiçi Sanal Cüzdan, Bitcoin Wallet, Bitcoin Borsası, Web Tabanlı Cüzdan, Coin Borsası gibi nitelendirmeler arasında bir fark yoktur. Nasıl hitap edilirse edilsin bu tarz nitelendirilen tüm platformlardan Bitcoin satın alabilirsiniz. Borsa ve Cüzdan ayrımına göre diğer tüm alt coinleri satın alabilir ve dilediğiniz zaman satabilirsiniz.

Güvenli bir şekilde Bitcoin almak veya satmak için en iyi seçeneği bulmak Bitcoin Walletlarını, Bitcoin Borsalarını detaylı bir şekilde araştırmayı gerektirir. Size göre en iyi servisi seçmek nerede yaşadığınıza göre de değişiklik gösterebilir. Örnek ile açıklamak gerekirse Türkiye’de yaşıyor ve Amerika’daki bir servisi kullanarak alım satım işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız ödemeniz gereken bazı komisyon tutarları Türkiye’deki servisleri kullanmaktan daha fazla maliyete sebep olabilir. Ancak Bitcoin haricinde değişik isimlerde coin alım-satım yapmak içinde Türkiye dışındaki Borsalara,Cüzdanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda Türkiye’den veya Dünyaca ünlü Bitcoin servislerinden istediğinizi seçmek tamamen sizin tercihinize kalıyor. Hem Bitcoin alım satım işlemlerinizi yapabileceğiniz hemde diğer coinleri alabileceğiniz Türkiye’den ve Dünyadan en popüler ve kaliteli hizmet veren bazı Bitcoin Borsalarını, cüzdanlarını veya servislerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Borsa/Cüzdan AçıklamaMerkezi 
Virwox, 800 binden fazla kullanıcısıyla Kredi Kartıyla Bitcoin satın alma fırsatı sağlayan Bitcoin Cüzdanıdır.Vienna
Austria
[maxbutton id="9"]
Poloniex,bitcoin de dahil tüm coinleri barındıran büyük bir Coin Borsasıdır.Wilmington
USA
[maxbutton id="8"]
Koinim, 2013 yılından beridir Türk lirasıyla Bitcoin alım-satım işlemlerinizi yapabileceğiniz Türk Borsasıdır.İstanbul
Türkiye
[maxbutton id="7"]
Indacoin,Türkiyede dahil 100 den fazla ülkeye hizmet veren ayrıca Kredi Kartıyla Bitcoin alabileceğiniz bir cüzdandır.London
İngiltere
[maxbutton id="6"]
Blockchain,8 Milyondan fazla cüzdan barındıran Dünyanın en popüler Bitcoin Cüzdanıdır.Luxembourg
Lüksemburg
[maxbutton id="5"]
Coinbase, en popüler sanal cüzdanlardan birisidir. Kayıt olduğunuz anda 5$ bonus kazanırsınız.USA
Amerika
[maxbutton id="3"]
BitQuick, Bitcoin satın alabilmenin en hızlı yollarından biri olduğunu iddia ediyor.USA
Amerika
[maxbutton id="2"]
BTCTurk, Türk Lirası tabanlı bir Bitcoin Borsasıdır.Ücretsiz üye olup Bitcoin alım satım yapabilirsiniz. İstanbul
Türkiye
[maxbutton id="1"]
CoinCorner onaylanmış kullanıcılara Kredi Kartıyla Bitcoin alma imkanı sağlayan bir cüzdandır.Isle of Man
İngiltere
[maxbutton id="4"]

Popülaritesi yüksek bir çok Coin Servisi bulunmaktadır. Seçeneklerinizi arttırmak araştırmanızı kolaylaştırmak için bu popüler servisleri dilerseniz aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 1. BITTYLICIOUS: Kişiler arası Bitcoin alım-satımını veya ticaretini sağlayan bir platformdur.
 2. BITFINEX: İncelediğiniz zaman kullanıcı sayısının ve işlem hacminin büyüklüğünün hemen farkına varabileceğiniz dünyaca ünlü bir Bitcoin Cüzdanıdır.
 3. BITSTAMP: Bitcoin alım-satım işlemlerinizi yapabileceğiniz alternatif bir servistir.
 4. BITCOIN: Almanya merkezli bir servis olup Bitcoin almak veya satmak için diğer kullanıcılara teklif verebileceğiniz popüler bir cüzdandır.
 5. BTC-E: Tüm kullanıcıların Bitcoin alım-satım siparişlerini takip edebileceğiniz bir Coin Borsasıdır.

2-Yüz Yüze Bitcoin Ticareti  “Over-the-counter (OTC)”

Bitcoin satın almanın başka bir yolu da Bitcoin satan bir kimseden yüz yüze görüşerek Bitcoin satın almaktır. Over The Counter: “Tezgah üzerinden satış yapma” olarak adlandırabileceğimiz bu yöntem ile Bitcoin elde edebilirsiniz. Sözlü anlaşmalar yoluyla alım-satım işlemlerini yapabileceğiniz bu yöntem için yerel satıcıları bulabileceğiniz popüler bir Web sitesi mevcuttur. LocalBitcoins Türkiye de dahil olmak üzere bir çok ülkedeki birbirinden farklı satıcıları bulmanıza yarayan bir Web sitesidir. LocalBitcoins kullanarak Türkiye deki yerel satıcılara ulaşabilir Bitcoin alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu alım-satım işlemlerinde dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Ticaretin gerçekleştirileceği ortam özel bir ortam olmamalı,halka açık olmalıdır. Taşınan para miktarına göre kendi güvenlik önlemlerinizi almanız gereklidir. Güvenliğiniz için Bitcoin Cüzdanınıza ulaşabileceğiniz kendinize ait telefonunuz yada tabletiniz olmalıdır. İnternet erişimini de unutmamak gerek. Unutmayın büyük miktarlarda yapılan ticaret  her zaman daha üst düzeyde güvenlik önlemi almayı zorunlu kılar.

3-Exchange (Değiş-Tokuş) İşlemlerinde Alınan Komisyonlar

Para transferleri işlem ücretini ve işlem gecikmelerini de beraberinde getirir.Bir Bitcoin Cüzdan hesabı oluşturduktan sonra, Banka hesabınız ile oluşturduğunuz Bitcoin Cüzdanınız arasında para transferi yapmak için ufak bir işlem ücreti ödersiniz.Yurt dışındaki servisleri kullanarak Bitcoin satın almak için Yurt içindeki paranızı transfer etmek zorundasınız. Bu para transferleri için de bir miktar işlem ücreti ödersiniz. Para transferleri için popüler Elektronik Cüzdanlar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Online ödeme sistemleri olarak adlandırabileceğimiz bu sistemleri kullanarak yapmış olduğunuz para transferlerinde de işlem ücreti alınıyor. Kısaca tüm para transferlerinde işlem ücreti ödemek zorunda kalıyoruz.

Elektronik Cüzdan: Kredi kartı veya uluslararası banka havalesiyle para yükleyip yüklemiş olduğunuz parayı istediğiniz platformda özgürce harcamanıza yarayan servislerdir. Bitcoin Borsalarından veya Sanal Cüzdanlardan Bitcoin satın almak yada var olan Bitcoinlerinizi bozdurup hesabınıza aktarmak için bu servisleri kullanarak paranızı transfer edebilirsiniz. Örnek bir elektronik cüzdan görmek isterseniz advcash adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz. advcash hesabınıza Türkiyedeki bankanızdan bir ödeme yöntemi seçerek (EFT/HAVALE/KREDİ KARTI) para aktarıyorsunuz. Sonra advcash  hesabınızdaki parayı istediğiniz yerde kullanabiliyorsunuz.Paranızla ister advcash ödemesi kabul eden bir alış veriş sitesinde kullanın ister advcash ödemesi kabul eden Bitcoin borsalarından Bitcoin veya diğer alt coileri satın almak için kullanın.

4-Bitcoin Exchange İşlemlerini Sağlayan Servisler Güvenilir mi?

Öncelikle Bitcoinle yapılan tüm işlemlerin hukuksal ve teknik yönleri vardır. Eğer teknik detayını merak ediyorsanız “Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır?”  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Herhangi bir X Bankasında 100 Dolarımızın olduğunu düşünelim. Bu parayı transfer ederken; paramızın bir şekilde çalınabileceği, kaybolabileceği hissine kapılmayız. Çünkü banka hesaplarımızdaki bize ait olan paralar ve kişisel özel bilgilerimiz bankamız tarafından mükemmel derecede korunurlar. Kendi hatalarımızdan kaynaklanan sebepler hariç hiç bir şekilde hesaplarımızdaki paraya üçüncü kişiler tarafından ulaşılamaz. Hesaplarımız ve kişisel bilgilerimiz bankamızın güvencesi altındadır.

Ancak yeni yeni dünyaya hakim olmaya çalışan kripto paralar ve Bitcoin için bazı güvenlik problemleriyle karşılaşabiliriz. Bitcoinlerimizi ve kripto paralarımızı sakladığımız, alım-satım işlemlerini gerçekleştirdiğimiz servisler bizlerden kimlik bilgilerimizi isterler. Kimlik bilgilerimizin alınmasına rağmen, yapmış olduğumuz Bitcoin ticaretleri henüz bazı devletlerin yasalarında bankalarda yapmış olduğumuz para işlemleri gibi düzenlenmemiştir. Bitcoin şu anda devletler tarafından legal veya illegal olarak tanınmadığından; hırsızlığa uğramak, dolandırılmak, hesaplarımızın hackerlar veya dolandırıcılar tarafından çalınması gibi bazı olumsuz durumlar, devletler tarafından illegal olarak tanınmamış ve bunun sonucunda hiçbir yasal düzenlemeyle düzenlenmemiştir. Banka hesaplarınız, kredi kartı şifreniz veya bilgisayarınızdaki herhangi kişisel bir veri, sizin hatanız sonucunda olsa bile başka bir kimsenin eline geçtiği zaman kanunların size tanıdığı haklardan yararlanarak mağduriyetinizi giderebilirsiniz. Ancak “Bitcoin Wallet” yada çevrimiçi sanal Bitcoin cüzdanınız çalındıktan sonra yaşamış olduğunuz mağduriyet yasalar/kanunlar çerçevesinde ilerlemez.

Bu tarz güvenlik sorunları çoğunlukla kullanıcı hatasından kaynaklanır. Kısaca kendi güvenliğinizi sağlayarak bu durumların üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca Popüler Bitcoin Borsaları ve Sanal Cüzdanlar kullanmak her zaman diğer yöntemlerden daha güvenlidir. Bu servislerin büyük kısmı yasal şirketlerdir ve banka gibi çalışan sistemleri mevcuttur. Tıpkı bankalardaki gibi Bitcoinleriniz bazı güvenlik sertifikalarıyla şifrelenirler. Bu sayede dışarıdan yapılacak olan sanal saldırılara karşı korunurlar. Bu noktada geriye sadece kendi güvenliğinizi sağlamak her zaman büyük bir önem taşıyor.

5-Bitcoin Alım Satım İşlemleri Türkiye de ve Dünyada Yasal mı?

Bitcoin yasallığı çok uzun zamandır tartışılan bir konu ancak Bitcoin çıktığı günden beridir herhangi bir şekilde illegal bir faaliyet olarak görülmemiş ve bugüne kadar devletler tarafından yasaklanmamış olması Bitcoinin gelecekte hayatımıza daha kalıcı bir şekilde yer alacağını gösteriyor. Tabi ki bu durumun tersine dönme ihtimali de var. Şu an için Bitcoin ile yapmış olacağınız tüm işlemler herhangi bir devlet tarafından illegal olarak değerlendirilmiyor.Sonuç olarak Bitcoin ve kripto coinler için devletler tarafından hiçbir şekilde hukuk/kanun düzenlenmemiş olması Bitcoin ve diğer alt coinleri illegal görmeye engel oluyor. Ayrıca Bitcoin alım-satım işlemlerimizi legal şirketler üzerinden yaptığımızdan illegal olmaktan çıkıp legalize oluyor. Şu an için gönül rahatlığı ile Bitcoin veya diğer alt coinleri alıp satabilirsiniz.

6-Kredi Kartıyla Bitcoin Alabilir miyim? Bitcoin Satın Alma Yöntemleri Nelerdir?

Mevcut paranızı Bitcoin almak istediğiniz Borsaya aktararak almak istediğiniz miktarda Bitcoin alabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz sisteme göre Bitcoin satın alma yöntemleri farklılık gösterebilir. Bir elektronik cüzdan kullanarak bitcoin almayı tercih edebilirsiniz. Bazı elektronik cüzdanlar Kredi Kartıyla ödeme yapmanıza izin veriyor. Bu sayede dolaylı olarak kredi kartı kullanarak Bitcoin alabiliriz. Bitcoini satın alacağımız platformların ödeme sistemleri değişiklik gösterebilir. Kısaca tüm ödeme yöntemlerini kullanarak (EFT/HAVALE/KREDİ KARTI) Bitcoin satın alabilirsiniz. Geriye sadece para transferlerindeki kesilen ücretleri araştırmak ve kendinize en uygun ödeme yöntemini seçerek Bitcoin satın alma işlemlerini gerçekleştirmek kalıyor. Yukarıdaki tabloda kredi kartı kullanarak BTC satın alabileceğiniz birden fazla servis bulunmaktadır.

7-Yatırım Aracı Olarak Bitcoin Satın Almak Mantıklı mıdır?

Günümüzde yatırım aracı olarak USD,EURO,ALTIN gibi elle tutulur değerleri kullanabiliyoruz. Bitcoin de aynı şekilde sürekli parasal değeri değişen bir maden haline geldiği için yatırım aracı olarak kullanılabilir. Bu durumda sürekli bu piyasaları kontrol ederek, çıkan haberleri takip ederek Bitcoin ile ilgili tahminler yaparak yatırım işlemlerini kontrol edebilirsiniz. USD,EURO  veya ALTIN gibi Bitcoinin sürekli değişen değerini takip edebileceğiniz çok fazla borsa bulunur.

Bu alanda karşımıza Poloniex Coin Borsası çıkıyor.Poloniex Bitcoin ve diğer alt coinlerin artan-azalan fiyatlarını takip etmek için güzel bir Coin borsasıdır. Aynı zamanda bu Borsadan Bitcoin ve diğer alt coin yatırımlarınızı yapabilir, alım-satım işlemleriniz için zamanlı talimatlar verebilirsiniz. Poloniex Borsasına üye olmak ve bu Borsayı nitelikli bir biçimde kullanmayı öğrenmek için Poloniex Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

8-“Bitcoin Mining” Terimine Kısa Bir Bakış

Bitcoin elde etmenin bir yoluda Bitcoin madenciliği yapmaktır. Bitcoin madenciliğini Altın veya herhangi bir madenin çıkarılması gibi düşünebiliriz. Arasındaki tek fark Bitcoin madenciliği haliyle sanal dünyada yapılıyor. Bu sanal dünyada ekipmanımızın kalitesi de önem kazanıyor. Konu hakkında daha detaylı teknik bilgiyi öğrenmek için Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bitcoin ilk ortaya çıktıktan ve kısa süre sonra popülarite kazandıktan sonra Bitcoine benzer diğer coinlerle tanışmaya başladık. Diğer coinlerde tıpkı Bitcoin gibi madencilik yapılarak çıkarılabilir. Lafı uzatmadan sizleri diğer alt coinlerin madenciliği hakkında çok detaylı bilgi veren “Minergate ile Coin Kazıcılığı” başlıklı yazımızı okumaya davet ediyorum.

9-Bitcoinin Gelecekteki Yeri

Bitcoin şu anda İLLEGAL bir değer değildir. Bitcoin ve diğer coinler eğer gelecekte LEGALLEŞİRSE Bankalar, AVMler , ATMler  gibi hayatımızın her anında karşılaşabileceğimiz yerlerde kullanılabilecek ve tüm platformlara yavaş yavaş entegre olmaya başlayacak.Hatta şu anda bile Bitcoin kabul eden bazı alış-veriş siteleri mevcut. Düşünün yaşantımızda para kullanıyoruz ve bu para ülkeden ülkeye değişik değerlerde değişik biçimlerde karşımıza çıkıyor. Bitcoin ve diğer coinler LEGALLEŞİRSE Dolar , Euro ve Türk lirası kullandığımız gibi Bitcoin kullanabileceğiz. Ayrıca Bitcoin’in İLLEGAL  olma durumu da çok zor gibi görünüyor. Bir şeyin legal veya illegal olarak nitelendirebilmek için o şey veya olgu hakkında kanun yazılması gerekir. Unutmayın ki Bitcoin ve diğer coinler (kripto paralar) milyar dolarları aşan bir iç hacme ulaşmış durumda. Bu sebeplerle Bitcoin ve diğer alt coinlerin İLLEGAL olarak tanımlanması ihtimal dahilinde ama çok zor bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

10-Sonuç

Dünya çok hızlı bir değişim içerisinde ve bunu görmezden gelmek elde değil. Yeni çıkan bir ürüne , bir komedi unsuruna , yeni ün kazanmış bir sanatçıya ve daha nice birbirinden farklı konularda birbirinden farklı bir çok değere, fikire, olguya çok kısa zamanda alışıyoruz. Bu olgulardan bazıları da hayatımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirebiliyor.

Bitcoin ve diğer alt coinler hızla popülerleşmeye başlayan değerler ve unutmayın ki alışkanlıklarımızı yaşantılarımızı değiştirebilecek güce sahipler. Coin dünyası hakkındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak, bilgilerinizi taze tutmak, yeni bilgiler öğrenmek için takipte kalın. 😉

 


What's Your Reaction?

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Kötü Kötü
1
Kötü
Geeky Geeky
0
Geeky
Oha! Oha!
0
Oha!
Sağlam İçerik! Sağlam İçerik!
3
Sağlam İçerik!
Wtf! Wtf!
0
Wtf!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format