Bitcoin (BTC) Nedir?


Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, devlet veya resmi kuruluşa bağlı olmayan elektronik ortamda oluşturulan ve saklanan dijital bir para birimidir. Klasik para birimleri olan TL, Euro, Dolar gibi banknot veya madeni olarak basımı yapılmaz, üretim ve saklanma işlemi tamamen dijital ortamdadır.

Bitcoin’i Klasik Para Birimlerinden Farklı Kılan Nedir?

Bitcoin’i klasik para birimlerinden ayıran en büyük farkın Bitcoin’in ele avuca gelmeyen bir para birimi olduğu söylenebilir. Tamamen dijital ortamda üretilen ve saklanan bir değerdir.
Bununla birlikte hiçbir merkeze bağlı bulunmuyor olması da Bitcoin’i diğer para birimlerinden ayıran en büyük özelliklerdendir.

Bitcoin’in Yaratıcısı Kimdir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı yazılım geliştirici kişi veya kişiler tarafından geliştirilmiştir. Kişi veya kişiler dememizin sebebi Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin net olarak bilinmiyor olmasıdır. Bitcoin’in geliştirilmesindeki temel amacın, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, üretimi ve transferi bilgisayarlara yaptırılan matematiksel işlemler ile kontrol edilen (onaylanan) elektronik bir ödeme sistemi oluşturmak olduğu söylenebilir.

Bitcoin (BTC) Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretim işlemi madencilik (mining) olarak adlandırılmaktadır. Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen algoritma gereği bilgisayarlara bir takım matematiksel işlemler yaptırılır ve tamamlanan bu matematiksel işlemler sonucunda madenciler bitcoin ile ödüllendirilir.

Ne Kadar Bitcoin Üretilecek?

Bitcoin protokolü gereği Bitcoin üretimi 21 milyon adetle sınırlandırılmıştır. Bitcoinin en küçük birimi Satoshi olarak adlandırılır. 1 Satoshi = 0.00000001 BTC ye eşittir.


What's Your Reaction?

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Kötü Kötü
0
Kötü
Geeky Geeky
0
Geeky
Oha! Oha!
0
Oha!
Sağlam İçerik! Sağlam İçerik!
0
Sağlam İçerik!
Wtf! Wtf!
0
Wtf!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format